top of page

PROJEKT ETWINNING

W kwietniu 2019 r. po raz pierwszy realizowaliśmy w naszej szkole projekt "We are Europe! 9th May 2019" w ramach programu eTwinning,  jako że jest to działanie wynikające z projektu Erasmus+ w naszej szkole.

Partnerami były szkoły podstawowe z Turcji, Niemiec, Malty, Belgii, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Włoch, Grecji, Ukrainy, Irlandii, Serbii, Chorwacji, Rumunii, Albanii i Czech, co zapewniło wielonarodowościowy wymiar projektu.

Projekt realizowany był przez grupę uczniów z klasy 6b oraz 6c pod okiem pani Urszuli Gądek, będącej jednocześnie koordynatorem projektu Erasmus+ w naszej szkole.

Celem głównym projektu "We are Europe! 9th May 2019" było zaprezentowanie uczniom innych krajów europejskich z perspektywy uczniów tych krajów oraz zwiększenie świadomości związanej z innymi krajami i kulturami. Uczniowie mieli także możliwość poprawić umiejętności związane z tworzeniem wypowiedzi pisemnych oraz wykorzystać swoje kompetencje nabyte w trakcie nauki języka obcego w sytuacjach życia codziennego. Całemu projektowi przyświecał nadrzędny cel - promowanie nauki języków obcych.

 

Działania projektowe rozpoczęły się 1 kwietnia 2019 r. Za pośrednictwem platformy TwinSpace dokonano prezentacji uczniów, szkół oraz nauczycieli biorących udział w projekcie.

Następnie uczniowie rozpoczęli pracę nad projektem, który przedstawiał podstawowe informacje na temat kraju ojczystego, takie jak stolica, język ojczysty, waluta, znane osoby, a także hymn narodowy oraz podstawowe zwroty w języku ojczystym wraz z kodami QR. Uczniowie mieli także za zadanie napisać i wysłać do szkół partnerskich pocztówki, na których mieli napisać kilka słów o sobie i swojej szkole.

9 maja 2019 r., w dniu Unii Europejskiej, na korytarzu szkolnym stworzono prezentację z wykorzystaniem materiałów nadesłanych przez inne szkoły. Uczniowie otrzymali także pocztówki od uczniów ze szkół z innych szkół partnerskich.

W roku szkolnym 2018/2019 nauczycielka matematyki, mgr Monika Tapa, nauczycielka historii, mgr Agnieszka Dulian oraz nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, pani Aleksandra Czeszyk, prowadziły lekcje swoich przedmiotów w języku angielskim.

Nauczycielka matematyki przedstawiła uczniom pojęcia matematyczne w języku angielskim, przygotowywała ich także do międzynarodowego konkursu "Matematyka bez granic", w którym wzięli udział. Jedno z zadań tego konkursu było w języku angielskim, uczniowie musieli je przetłumaczyć i przedstawić rozwiązanie w języku angielskim. Dzięki znajomości tego języka, pani Tapa mogła wspierać uczniów w przygotowaniach do konkursu i służyć im pomocą.

Nauczycielka historii wykorzystała swoją znajomość języka angielskiego w czasie zajęć o charakterze powtórzeniowym. Uczniowie w zespołach dwu- lub trzyosobowych przygotowali zadania powtórkowe w języku angielskim z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.

Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej także wykorzystywała w swojej pracy z dziećmi znajomość języka angielskiego. We wrześniu, na jednej z pierwszych lekcji, w czasie której uczniowie opowiadali swoje wakacyjne wspomnienia, pani Czeszyk przedstawiła im prezentację multimedialną, przygotowaną częściowo w języku angielskim, w której opowiedziała o swoich wspomnieniach z wakacyjnego pobytu na kursie językowym w Bournemouth w Wielkiej Brytanii. Ponadto, w czasie pobytu w zielonej szkole, po wcześniejszej konsultacji z nauczycielem języka angielskiego przeprowadziła lekcję języka angielskiego. Tematyka zajęć związana była z bajką „Kot w butach” („Puss in Boots”). Dzieci najpierw opowiedziały znaną bajkę w języku polskim, następnie wysłuchały polskiej wersji, a kolejno wersji angielskiej. Obydwie wersje były krótkim streszczeniem całości. W trakcie czytania przeze nauczyciela angielskiej wersji, uczniowie mieli od dyspozycji obrazki w formie komiksu z pustymi „dymkami”. Pracując później w grupach, próbowali uzupełnić komiks wyrazami w języku angielskim lub polskim.

Mgr Monika Tapa prowadzi w naszej szkole zajęcia dodatkowe, w czasie których uczniowie uczą się grać w brydża. Podczas tych zajęć, uczniowie mieli możliwość grać online z uczniami ze szkół w innych krajach, co wymagało umiejętności komunikacji w języku angielskim.

bottom of page